top of page

ДОКУМЕНТАЛЬНЕ ОФОРМЛЕННЯ СПИСАННЯ БІБЛІОТЕЧНИХ ФОНДІВ

   Списання бібліотечних фондів здійснюється на підставі Акта про списання з балансу бюджет­них установ вилученої з бібліотеки літератури. Відповідно до наказу МОН від 22.08.2017 р. №1228 "Про внесення змін до Інструкції про порядок комплектування та облік підручників і навчальних посібників у бібліотечних фондах загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів І — ІІ рівнів акредитації",  Акт — є новим. 

   Акт складається у двох примірниках на підставі Опису на вилучення з бібліотеки морально застарі­лої і фізично зношеної літератури (далі — Опис) та загальних списків книг, що підлягають вилученню з бібліотек. Перший примірник Акта разом з Опи­сом здається в бухгалтерію, а другий залишається у матеріально відповідальної особи.

   Бібліотечні працівники під час списання документів повинні проводити індексацію вартості видань, що вилучаються. 

   При складанні Опису візьміть до уваги: на сьогодні розширено перелік необоротних активів, облік яких ведеться у повних гривнях без копійок. Зазначена норма поширюється також і на бібліотечні фонди. 

   На кожну причину списання бібліотечних фондів складається окремий Акт, до якого додається Опис, Як правило, до одного Акта включається не більше 300 документів, що вилучаються з однієї причини. Документи до Опису записуються у порядку зрос­тання інвентарних номерів.

   Уся інформація про вилучену бібліотечну літера­туру відображається у другій частині Книги сумар­ного обліку бібліотечного фонду, у формах індивіду­ального обліку фонду, каталогах та картотеках.

   Особливу увагу необхідно звернути на списання бібліотечних фондів, що втрачені користувачами. У цьому випадку списання документів, утрачених користувачами, здійснюється шляхом заміни до­кументів.

   Згідно з Типовими правилами користування бі­бліотеками в Україні, користувач, який втратив або пошкодив документ з фонду бібліотеки,  повинен заміни­ти його аналогічним чи документом, визнаним рів­ноцінним. 

   Акти на списання документів, утрачених корис­тувачами і замінених рівноцінними, складаються за загальними правилами на підставі Зошиту обліку документів, прийнятих від користувачів за­мість втрачених. 

   Акти на списання документів, що вибули вна­слідок аварій, стихійних подій, установлених і за­фіксованих крадіжок складаються за загальними правилами. До Акта про списання додається Акт про аварію, стихійні події з поясненням причин, що виникли, та вказуються заходи, прийняті щодо винних осіб, або висновок, протокол з міліції у разі крадіжок.

   Акти на списання бібліотечних фондів, які виявле­ні в результаті інвентаризації як недостача, а також коли конкретні винуватці не встановлені (втрати від нерозкритих крадіжок тощо) складаються ли­ше після висновків комісії з інвентаризації і після ретельної перевірки дійсної відсутності винних осіб і вжиття потрібних заходів задля недопущення фактів втрат у подальшому. Такі акти складаються за загальними правилами.

   

bottom of page